Eksperyment dla dzieci – balonik w butelce.

Cześć. Jeśli Wasze dzieci też uwielbiają eksperymentowanie, to dziś podrzucam Wam pomysł na szybkie ciekawe i proste doświadczenie. Sprawdzimy jak zmienia się objętość powietrza w zależności od temperatury. Nauka przez zabawę jest najlepszym sposobem na spędzanie czasu. My bawimy się i Was zapraszamy 🙂

Uwaga! Do przeprowadzenia omawianego eksperymentu potrzebujemy dużej ilości wody, dlatego polecam wykorzystać dużą miskę i zbierać do niej wodę żeby można ją wykorzystać do innych celów – mycia, prania, podlewania kwiatów.

Potrzebne:

  • szklana butelka (im większa tym lepszy efekt końcowy);
  • balonik ;
  • ciepła (najlepiej gorąca, podgrzana w garnku) i chłodna woda.

Kroki:

  • nalać do butelki gorącej wody. Tak żeby butelka była bardzo ciepła.
  • po kilku minutach wylać wodę i od razu założyć na szyjkę butelki balonik (tak jak na obrazku).
  • teraz ochładzamy butelkę i obserwujemy co się wydarzy .

Wynik: Balonik został wciągnięty do butelki.

Tłumaczenie:

Objętość ciepłego powietrza jest większa niż powietrza chłodnego. Kiedy nagrzane powietrze w butelce zaczęło się ochładzać jego objętość się zmniejszała i była uzupełniona chłodnym powietrzem z zewnątrz, które wepchało balonik do środka butelki.

Efekt zaskoczenia u nas zrobił swoje. Potem dowiedzieliśmy się co się stało i jakie znaczenie w tym miała temperatura. Córeczka się ucieszyła. Taka wodna zabawa jest teraz na topie, tak że po skończeniu naszego wspólnego doświadczenia, samodzielnie eksperymentowała z wodą, skończyło się na myciu mydła 😉 To takie małe ostrzeżenie na koniec 🙂 Myślę, że jeszcze powtórzymy ten eksperyment pod czas kąpieli, tak będzie najbardziej racjonalnie (bo nie marnujemy wody) a przy okazji nie będzie sprzątania i prania 🙂

Polecamy spróbować 🙂

Inspiracją posłużyła książka Wielka księga eksperymentów. Wyd. Elżbieta Jarmołkiewicz .

Jeśli ten artykuł jest pierwszym przeczytanym przez Ciebie na moim blogu to polecam zaglądnąć jeszcze tutaj i tutaj żeby dowiedzieć się więcej o nas i o tym co robimy z moją córeczką. Jeśli masz pytania to zachęcam do zostawiania ich w komentarzu pod postem lub zapraszam na nasz Facebook .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *