Glina samoutwardzalna – dużo zalet i dobrej zabawy.

Niedawno odkryłam dla siebie glinę samoutwardzalną i żałuje, że dopiero teraz, bo jest to świetna masa do prac plastycznych dla dzieci i dorosłych.

Moje dziecko nie należy do fanów prac plastycznych, kolorowanek i przeróżnych aktywności typu wyklejanek. Ale kiedy robi coś przydatnego, na przykład podstawkę pod coś, ramkę czy wycina chwasty nożyczkami 😉 , wtedy już ma całkiem inne podejście i bardziej angażuje się w robotę.

Z gliną pod tym względem nie ma nic trudnego, bo każda rzecz na pewno stanie się prezentem dla kogoś, pamiątką albo zawieszką na choinkę 🙂

Glina samoutwardzalna jest bardzo delikatna i przyjemna w dotyku. Jest dostępna w różnych kolorach. Jest miękka, dlatego od razu po wyciągnięciu z opakowania można zaczynać prace, nie tak jak powiedzmy z modeliną, kiedy trzeba dłużej z nią podziałać żeby zacząć coś z niej lepić.

Ostatnio zaplanowałyśmy z córeczką zrobić pamiątki dla babci i dziadzia z gliny, ale jak okazało się powstało ich dużo więcej, tak, że część pojedzie z nami do Polski i pewnie zostanie zawieszona na świątecznej choince 🙂

Czego potrzebujemy do pracy :

  1. opakowanie gliny samoutwardzalnej.
  2. wałek do ciasta
  3. coś do wycinania kształtu, np. kubek
  4. dary natury: liście, gałązki , kwiaty

Proces

  1. Wyciągnąć potrzebną ilość gliny.
  2. Delikatnie rozwałkować.
  3. Ułożyć gałązkę i przyciskając wałkiem rozwałkować na glinie.
  4. Usunąć gałązkę i wyciąć albo uformować palcami potrzebny kształt.
  5. Jeśli to jest potrzebne, zrobić otwory, ponieważ po wyschnięciu nie będzie takiej możliwości.
  6. Zostawić do wyschnięcia na co najmniej dobę. (U nas zdarzało się, że było potrzeba nawet 4 dni na całkowite wyschnięcie).

Później można użyć farb akrylowych i pokolorować gotowe rzeczy albo polakierować lakierem wodoodpornym do użytku zewnętrznego (taką informację znalazłam na Internecie).

Nasze niedawne zawieszki prezentują się tak 🙂

Wszystkie nasze aktywności staram się przenosić na zewnątrz, żeby korzystać z lata i przyjemnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Mam nadzieję, że udało się nam zachęcić Was do przetestowania gliny samoutwardzalnej jeśli jeszcze nie mieliście z nią styczności 🙂 Jeśli kupicie większe opakowanie i nie wykorzystacie całości to ważne żeby pamiętać o tym aby schować resztę do szczelnie zamkniętego pojemniczka.

Pozdrawiamy Was bardzo serdecznie i życzymy dobrej zabawy 🙂

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *