Malarstwo dzieciom. Bity inteligencji do pobrania.

Edukacja i wszechstronny rozwój chyba nigdy nie są bardziej efektywne, proste, szybkie i ciekawe jak w wieku od 0-6 lat. I tutaj przychodzi mi na myśl jeden cytat z książki pod tytułem Neurodydaktyka. Nauczanie i uczenie się przyjazne mózgowi, autorstwa Marzeny Żylińskiej, którą aktualnie czytam i którą jestem zachwycona:

„Organiczną potrzebą człowieka jest chęć zrozumienia świata i podążanie za wrodzoną ciekawością poznawczą „.

Dzieci mają to w sobie, że interesuje ich praktycznie wszystko do czego mają dostęp, a to jest genialne samo w sobie. Podążając za tą ciekawością musimy jedynie zadbać o najbardziej możliwą różnorodność ich doświadczeń, otoczenia, zajęć i aktywności a one z pewnością z tego skorzystają.

Naszą przygodę ze sztuką i malarstwem rozpoczęliśmy kiedy mama, czyli generator materiałów dla dziecka, miała kryzys. Starając się systematycznie proponować córeczce nowości, w końcu doszłam do tego, że nie miałam pomysłów co jeszcze jej zaprezentować. Często mam takie sytuacje, z doświadczenia wiem że zawsze pojawia się ciekawy pomysł i nie jeden, ale frustruje mnie taki stan.

Pod czas jednej z takich przerw przeanalizowałam czego mogłybyśmy potrzebować i okazało się, że nie mamy żadnego tematu z działu sztuka. Zaczęłam więc od obrazów Leonarda da Vinci, van Gogha i Renoira. Wszystko w jednej sesji, bo córeczka chciała jeszcze i jeszcze. Tak w tydzień przerobiłyśmy około dziesięciu najlepszych malarzy świata. I przeszłyśmy do malarstwa polskiego. Pliki wybranych dwóch malarzy możecie pobrać poniżej.

Ja prezentuję bity na komputerze. Niektóre, najbardziej lubiane drukuję. Obrazy słynnych malarzy zostały wydrukowane i zawieszone na ścianach w pokojach. W przyszłości uzupełnimy nasz zbiór ciekawostkami o malarzach i ich pracach i powstanie nasz własny album malarstwa 🙂 Córeczka jak się okazało uwielbia sztukę, a ja cieszę się że jednak wpadłam na ten pomysł, choć może trochę późno.

Wasze dzieci też przechodzą, a może już mieli, okres zafascynowania sztuką, czy macie ten temat jeszcze w planach? Może odwiedzacie muzea, a może macie jakieś ciekawe książki / albumy, które przeglądacie z dziećmi. Planuję osobny wpis o naszych materiałach, mamy kilka ciekawych pozycji, ale ciągle szukam czegoś jeszcze, więc bardzo chętnie poczytam co u Was się sprawdza 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *