Lubimy podróżować i zwiedzać nowe mięjsca, przebywać w lonie natury i poznawać ciekawostki o świecie. 24 godziny na dobę jesteśmy razem, nasz tata pracuje w domu, więc mamy lazy grafik, uczymy się, bawimy się i wyjeżdzamy wtedy kiedy tylko mamy ochotę i czas. Nasza 2.5 letnia córeczka jest aktywnym dzieckiem z częstą zmianą planów i humoru, dlatego się nigdy nie nudzimy, wymyślamy i kombinujemy. W domu posługujemy się trzema językami, najwięcej używami polskiego, z mamą mamy Ukrainian time, z tatą English time, używamy na zmianę, w zależności od preferencji w danym momencie i od sytuacji.

Metodę Domana wprowadzamy od kiedy córka skończyła 15 miesięcy, zaczęliśmy od czytania globalnego w języku polskim i bitów inteligencji. Kwiaty i ptaki są ulubionymi tematami do dziś.

Rozwój dziecka jest na tyle skomplikowany, dynamiczny i zaskakujący że wiedza o tym jak się odbywa jest niezbędna do jego harmonijnego rozwoju. Obserwując swoją córeczkę w pierwsze miesiące jej życia byłam oczarowana tym jak ona rośnie, jak szybko się uczy nowych rzeczy, jak zmieniają się jej zainteresowania.

Kiedy miała trochę powyżej roku spotkałam się po raz pierwszy z metodą Domana. Po przeczytaniu książki “Subtelna rewolucja. Liczenie od pierwszego roku życia” autorstwa Glenna Domana i jego córki Janet Doman oraz książki Natalii Minge “Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka: wspólne gry i twórcze zabawy, dzięki którym rozwiniesz jego zdolności” usiadłam przy komputerze i zaczęłam pisać słowa.

Czym jest metoda Domana ?

Metoda wszechstronnego rozwoju dziecka, polegająca na wykorzystaniu jego zdolności i poziomu rozwoju mózgu w pierwszych latach życia. Metoda Domana zakłada że dziecka można nauczyć wszystkiego jeśli przedstawić to w rzetelny sposób, operując jedynie faktami. (Jest to moja definicja 😉 ).

Stosując metodę Domana możemy :

nauczyć dziecko czytać – prezentując mu słowa – tak zwane czytanie globalne;

nauczyć dziecko matematyki – zaczynając od prezentowania ilości- kart z kropkami i działań na kropkach, aż do wprowadzenia liczb;

poszerzać wiedzę encyklopedyczną dziecka – prezentując bity inteligencji – karty z jednej strony z obrazkiem z drugiej ze słowem;

wspomagać rozwuj fizyczny – najważniejszy aspekt metody Domana.

Najważniejszym jednak w metodzie Domana jest ruch, przebywanie razem, dobre relacje dziecka i rodziców i wspaniała zabawa pełna pozytywnych emocji.

Dlaczego jestem przekonana do tej metody i zaczęłam działać z córeczką? Metoda Domana jest intuicyjna, racjonalna i prosta, w dodatku jest oparta na badaniach, na działaniu prawej półkuli mózgu, która dominuje u dziecka do 6 roku życia; jej skuteczność jest potwierdzona badaniami i tysiącami szczęśliwych dzieci. Mówiąc prosto metoda Domana jest w 100% dostosowana do potrzeb i możliwości małych dzieci, zaspokaja ich naturalną chęć poznania i rozwoju.

Nie potrzebujemy kupować drogich pomocy, szukać w Internecie wytycznych jak działać z dzieckiem, nie musimy nawet planować tylko działać działać i działać. Są gotowe zestawy słów, kropek i bitów inteligencji z których można korzystać, ale również można produkować wszystko samemu: słowa, karty z kropkami i bity. Nawet powiem więcej że każdy rodzic będzie sam produkował, jeśli nie na samym początku to później kiedy zabraknie gotowych rzeczy lub dziecko będą interesować inne słowa, pojęcia i tak dalej wtedy warto jest wykorzystać zainteresowanie dziecka.

Mam bardzo dużo myśli w głowie, wszystko postaram się ułożyć i opisać w następnych postach. A teraz polecam przeczytanie książek autorstwa Glenna Domana i uwierzyć w potencjał swoich pociech.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *