Od czytania do pisania

Uczę moją córkę czytać metodą Domana. Nauka czytania w języku polskim od pierwszego pokazania słów i do samodzielnego płynnego czytania przez córkę zajęła nam 1.5 roku. Po trzecich urodzinach córki zaczęłam też prezentowanie słów w języku angielskim (o początkach możecie przeczytać tutaj) i muszę przyznać, że bardzo szybko, prawie od razu zaczęła odczytywać słowa, a po 2-3 miesiącach – pierwsze książeczki. Więc nauka czytania w kolejnym języku jest o wiele szybsza. Teraz wróciłyśmy do nauki hiszpańskiego po nieco dłuższej przerwie i zobaczymy jak pójdzie.

Dzisiaj chciałabym napisać kilka słów o nauce pisania. W trakcie naszej nauki czytania w języku polskim córeczka rozkminiła litery i już mniej niż po roku nauki, pokazywała, że litery zna. Nie mniej jednak teraz w wieku 3,5 lat kiedy już płynnie czyta, nie bardzo jest zainteresowana pisaniem. Nic nie szkodzi, ma czas i kiedy będzie tego potrzebowała sama weźmie długopis i zacznie pisać. Ja w tym czasie dbam o to, żeby miała okazje do rozwijania motoryki małej i dużej, żeby działała rączkami. Przy okazji też jako element czytania niedawno pojawiły się u nas magnetyczne litery od Kreatywnej Kropki i mniejsze literki do zabrania ze sobą do samochodu od wydawnictwa Alexander.

Z tych liter córka układa słowa, czasem swoje wymyślone a czasem konkretne słowo które zna. Jak się okazało nie jest to takie proste i nie wychodzi jej w 100%. Dlatego myślę, że to zajęcie bardzo pomaga w późniejszym pisaniu długopisem. Dziecko ćwiczy budowanie słów, głoski cz, sz, szcz, rz i tak dalej. W takiej nauce pisania bardzo pomaga umiejętność czytania i na odwrót :). Po ułożeniu słowa, dziecko odczytuje je i sprawdza czy jest dobrze, jeśli nie, to stara się coś zmienić, może poprosić rodzica o pomoc ale przeważnie działa samodzielnie. A to jest bardzo wartościowe i przydatne 😉

Alfabet od Kreatywnej Kropki

Litery wykonane są z przyjemnego w dotyku miękkiego filcu, mają wysokość 4-5cm. Nasze są w kolorze niebieskim, ale można też zamówić  komplet z czerwonymi spółgłoskami. W zestawie jest 119 liter.

Nasz komplet liter wygląda tak:
ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSTUWYZ
aaaaaąąąbbbcccććdddeeeeęęffgg
hhiiiiijjkkklllllłłłmmmnnnńńooooóóppp
rrrrsssśśtttuuuuwwwyyyzzzźźżż

Puzzle Magnetyczne – Literki od wyd. Alexander

Nasz podróżny zestaw od wydawnictwa Alexander jest bardzo praktyczny. Jest on w postaci książki, zawiera 62 magnetyczne literki. Jedna z okładek jest dostosowania do układania słów. Są też dołączone karty ze słowami, my z nich nie korzystamy, ponieważ zawsze ciekawsze jest wymyślanie słów a nie zwyczajne odtwarzanie gotowych napisów.

Litery są w użytku codziennie. Na ścianie mamy zawieszoną dużą tablice magnetyczną i córka sobie na niej działa albo układa na podłodze. Liter jest bardzo dużo, dlatego my robimy tak, że stoją one posegregowane obok tablicy, tak jest łatwiej się odnaleźć. Kiedy działamy razem, to odkładamy potrzebne do składania słowa litery i z nich układamy.

Jeśli ten wpis jest pierwszym przeczytanym przez ciebie na moim blogu, to na koniec dodam kilka słów o nas. Jestem mamą aktualnie prawie 3.5-letniej córeczki. Kiedy ona miała trochę powyżej roku dowiedziałam się o metodzie Domana i zaczęłam stosować ją w naszym domu, rozwijając wrodzony potencjał mojego dziecka. Od jakiegoś czasu to co robimy i co nam się udało albo nie opisuję na tym blogu. Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o metodzie Glenna Domana i o tym dlaczego warto ją stosować to możesz zaglądnąć do tych wpisów  tutaj tutaj . Na stronie na Facebook dzielę się aktualnościami z naszego życia i pomysłami na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *