Pokazać dziecku świat

Kiedyś przeczytałam takie zdanie jednej z mam, która moim zdaniem pogubiła się w założeniach metody Domana, a mianowicie: „Jaki sens ma pokazanie dziecku kontynentów jeśli nie widziało mapy świata?”
Rzeczywiście takie podejście jest bez sensu, chociaż dziecko z pewnością sobie poradzi z zapamiętaniem i ogarnie temat, ale nie warto ograniczać się jedynie kartami. Metoda Domana, a w tym przypadku prezentowanie bitów inteligencji, polega na tym żeby w prosty i rzetelny sposób przedstawić dziecku wiedzę. Małe dzieci tak się uczą, nie potrzebują tłumaczeń, dowodów i logicznego wytłumaczenia, potrzebują jedynie faktu.
Prezentując dziecku karty z kontynentami możemy (a nawet warto) równolegle poznawać mapę, rozmieszczenie części świata, strefy klimatyczne, flagi państw i tak dalej, wszystko co przyjdzie nam do głowy.

My każdy temat odkrywamy z różnych stron, poznajemy ciekawostki, staramy się powiązać z naszymi dotychczasowymi doświadczeniami żeby powstawała spójna całość. Temat kosmosu ciągle u nas się pojawia, a to w postaci bitów inteligencji (korzystałam z zasobów strony Metodadomana.org https://www.metodadomana.org/prezentacje ); innym razem w biblioteczce pojawi się nowa książka o Wszechświecie i przez kilka dni ją przeglądamy i czytamy; w pamiętniku, o którym możecie przeczytać tutaj https://domanowanedziecko.pl/nasz-pamietnik/, mamy miejsce gdzie zapisujemy nasze obserwacje Księżyca; a dziś powstała układanka Fazy Księżyca (inspiracją posłużył pomysł autorki bloga Karmione Kulturą https://karmionekultura.pl/ksiezyc-dla-dzieci-fazy-ksiezyca-diy-karty-trojdzielne-do-pobrania/ ).

Prosta, szybka układanka DIY z poręcznych materiałów. Bardzo ładnie się prezentuje, więc będzie zabawa 🙂

Jeśli ten artykuł jest pierwszym przeczytanym przez Ciebie na moim blogu to polecam zaglądnąć jeszcze tutaj i tutaj żeby dowiedzieć się więcej o nas i o tym co robimy z moją córeczką. Jeśli masz pytania to zachęcam do zostawiania ich w komentarzu pod postem lub zapraszam na nasz Facebook .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *