Układanki dla dziecka z materiałów z recyklingu

Cześć 🙂 Dziś pokażę Ci jak spędziłam wczorajszy wieczór 😉 Bardzo lubię robić coś dla mojej córeczki. Co jakiś czas nachodzi mnie ochota na zrobienie dla niej jakieś niespodzianki. Ona to uwielbia i z niecierpliwością czeka kiedy skończę. Mamy dużo takich właśnie materiałów zrobionych przeze mnie, część już jest schowana, część jeszcze czeka na realizację.

Na przykład, gry planszowe w wersji domowej możecie zobaczyć w tym wpisie.

Pomimo tego, że jest to dla mnie przyjemne zajęcie, ma również dla mnie efekt uspokajający i pomaga się odstresować. Aktualnie przeżywam ciężkie czasy, otoczona złymi wiadomościami z Ukrainy, zanurzona w domowym napięciu. Więc taka praca jest dla mnie kołem ratunkowym.

Dwie szybkie układanki z recyklingu

Nie lubię wyrzucać rzeczy, dlatego w moim domu mam dużą półkę do której trafiają przeróżne rzeczy, które prawdopodobnie wylądowały by w koszu, ale prawdopodobnie mam albo będę miała dla nich jakieś zastosowanie. Na przykład po rozpakowywaniu gier planszowych, wszystkie okienka które zostają, zbieram do osobnego pojemniczka żeby kiedyś z nich skorzystać 😉

Ostatnio wykorzystałam właśnie takie okienka, karton i grubszy papier, który był opakowaniem obrusa 😉 Już krok do kroku opiszę, jak i co.

Krok po kroku

  1. pierwszy krok to odrysowywanie okienek na kartonie. Możemy od razu wyciąć, będą to fiszki do naszej układanki. Potem zostanie tylko podpisać i gotowe.
  2. przyklejamy okienka na karton. Ja wykorzystałam do tego klej magic.
  3. uzupełnienie okienek. Ja zrobiłam dwie układanki: jedną w kształcie domku do dodawania (w przyszłości planuje zmienić fiszki i może być też do innych działań), druga układanka służy do dopasowania odpowiedniego zdania do obrazka. Dlatego w matematycznej układance zrobiłam dnie grupy fiszek: kartoniki z wynikami i kartoniki z działaniem. W drugiej układance, okienka uzupełniłam naklejkami a na kartonikach napisałam proste zdania, dłuższe i krótsze.
  4. po ukończeniu warto przetestować 🙂

Robiąc układankę do dodawania, w kształcie domku, planowałam że Ewelinka dołączy się do jego ozdabiania. Jej się pomysł spodobał i dzięki temu aktualnie układanka wygląda tak:

Bardzo fajnie spędziłam wieczór, a wynagrodzeniem za poświęcony czas było widzieć jak córeczka korzysta z tych nowości 🙂 a potem pokazuje je wszystkim domownikom.

Plusy tworzenia układanek dla dziecka z materiałów z recyklingu

  1. satysfakcja i owocnie spędzony czas. Wiadomo to zależy od człowieka i jeśli ktoś nie przepada za robótkami ręcznymi, to ten punkt dla niego się nie liczy 😉
  2. efektywne wykorzystanie rzeczy. Chodzi o to, że żyjemy w czasach kiedy opakowania czasem są bardziej piękne niż ich zawartość, więc czasem aż szkoda je wyrzucać. Korzystanie z rzeczy które miałyby zostać śmieciem jest zgodne z prowadzeniem zrównoważonego życia, a to jest bardzo ważne w 21 wieku.
  3. dopasowanie zabawki do potrzeb, możliwości swojego dziecka – zrobienie na miarę. To jest bardzo ważne i wartościowe. Kupowane układanki, nawet te podobne do tych o których piszę dziś, mają ograniczone możliwości. Już po kilku zastosowaniach zostaną odłożone do szafy. Tworząc coś samemu, możemy zrobić kilka myków żeby w przyszłości dało się wykorzystać naszą pracę na różne sposoby.
  4. zaoszczędzenie pieniędzy i zasobów planety. Każda rzecz kosztuje. I nawet jeśli to tylko kilka groszy, to tak naprawdę nie wiemy ile zasobów Ziemi zostało wykorzystane na jej stworzenie. Tutaj mam na myśli prąd, wodę, paliwo na transport i tak dalej. W przypadku samodzielnego tworzenia zabawek/układanek, wszystko czego potrzebujemy już mamy w domu, już zostało stworzone i dostarczone do naszego domu. Dlatego bardzo wartościowym jest ich wykorzystanie. Jeśli chodzi o pieniądze, to wiadomo, że każdorazowo nie kupując, oszczędzamy domowy budżet i możemy wykorzystać je na inne cele.
  5. pokazanie dziecku że niekoniecznie musimy wszystko kupić. Możemy naprawić, zrobić, pożyczyć. Widzę, że to działa po tym jak wypowiada się moja czterolatka np. kiedy widzi dziurkę w leginsach i mówi „mamo, trzeba zaszyć” albo kiedy zepsuje się zabawka „musimy naprawić”. Cieszy mnie to, że nie słyszę od razu komunikatu „kupimy nowe”. Dla mnie to jest ważne i bardzo przyjemne, bo nie chciałabym, żeby moje dziecko było ograniczone stanem rzeczy czy ilością zabawek. Wolę żeby wiedziało prawdziwą wartość rzeczy.

To tyle jeśli chodzi o tworzenie układanek dla dziecka z materiałów z recyklingu. Dajcie znać czy też lubicie tworzyć podobne niespodzianki dla swoich maluszków?

Jeśli chcesz zobaczyć układanki w akcji to zapraszam do naszego Facebooka 🙂

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *