Wielka lista linków do materiałów i książek w języku ukraińskim

W tych trudnych czasach każdy robi to co potrafi i przyczyną ku temu jest to, że jesteśmy ludźmi – taką opinię usłyszałam kilka dni temu. Zgadzam się z tym zdaniem i wiem, że ciężko jest być obojętnym do tej okropnej sytuacji w której znalazły się miliony ludzi. Ja jestem Ukrainką, kocham mój kraj i serce mi pęka kiedy czytam wiadomości czy rozmawiam ze znajomymi, którzy nie decydują się na wyjazd z Ukrainy. Nigdzie na terenie Ukrainy teraz nie jest bezpiecznie, każde większe miasto codziennie jest ogłuszone przez syreny, ludzie ukrywają się w podziemiach i piwnicach, szukają bezpiecznych miejsc w mieszkaniach. I nie wiadomo co przyniesie jutro, tak jak nikt, kładąc się spać 23 lutego 2022 nie spodziewał się, że następnego dnia rano zostanie oszołomiony wiadomościami z Ukrainy, bombardowanej przez wojska rosyjskie. Straszne, niezrozumiałe, okropne i irytujące, nie mieszczące się w głowie i nie akceptowalne przez ludzi.

Wierzę, że ta sytuacja nie będzie się ciągnęła długo, że uda się zatrzymać wojnę i zniszczenie niewinnych ludzi. Cenię to, że każdy w tej sytuacji działa na swój sposób, robi niewyobrażalnie odważne rzeczy, pomaga jak potrafi i wspiera każdego kto potrzebuje wsparcie. Niesamowite jest to jak człowiek potrafi się zmobilizować i dawać z siebie wszystko żeby pomóc innemu człowiekowi.

Dziś poświęciłam czas szukaniu narzędzi które choć na chwilkę mogłyby przydać się rodzinom z dziećmi, uciekającym przed wojną. Stworzyłam taką oto listę linków, wśród których znajdziecie mnóstwo źródeł z książkami, aktywnościami dla dzieci i dorosłych. Ze swojej strony stworzyłam też plik z zasadami gier planszowych z języku polskim i ukraińskim, bo gry planszowe to fajny sposób na spędzanie czasu i nawiązywanie relacji, a wiem, że dużo polskich rodzin gości u siebie w domach rodziny z Ukrainy, za co bardzo i bardzo dziękuję ❤️

Ta lista jest uzupełniana o kilka kolejnych świetnych źródeł do wykorzystania. Oznaczyłam je na zielono i na prawdę polecam je sprawdzić.


https://docs.google.com/document/d/1IEf9DOeb8cIlsp0wonbGVUoY-XzDMp3Orcih2sale3s/edit

Poniżej dodałam kilka książeczek zrobionych przeze mnie dla Ewelinki. Czytanie globalne w języku ukraińskim było u nas chyba najbardziej niesystematyczne i spontaniczne. Więc nie mam tych materiałów zbyt dobrze posortowanych, ale jakby ktoś był zainteresowany większą ilością kart w formacie pdf, to proszę pisać, zarchiwizuję i prześlę to co mam.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *