Zabawa z elementami programowania dla dzieci

Lubię szukać szybkich zabaw dla mojego dziecka. Na internecie jest mnóstwo bezpłatnych plików do pobrania i wydrukowania, więc czemu by nie skorzystać 🙂 Kiedyś już pokazywałam Wam jakie świetne gry można zrobić dla dziecka w kilka minut, a cena równa się cenie papieru 😉 Tutaj możecie podglądnąć jak to wygląda. Dziś pokażę Wam super fajny a najważniejsze ciekawy sposób na szybką zabawę z elementami programowania dla dzieci. Moja 5-latka akurat ma fazę na rozwój orientacji przestrzennej, nawet kalendarz adwentowy w tym roku mamy w postaci mapy, więc im więcej takich zabaw tym lepiej.

Na czym polega zabawa

Zabawa jest bardzo intuicyjna – trzeba dojść od punktu A do punktu B, podążając w kierunku strzałek. Żeby zabawa była prawdziwą zabawą wystarczy wydrukować planszę z kilkunastoma obrazkami (idealnie się sprawdzają karty do gry Bingo), przygotować karteczki ze strzałkami i karteczki z obrazkami. Tak jak to jest na obrazku poniżej.

Ja w tym celu wykorzystałam dostępny na internecie, na jednym z moich ulubionych blogów, plik do pobrania do gry w Bingo. Wydrukowałam jedną stronę (w pliku akurat jest 2 na 1). Jedną część zostawiłam w postaci planszy, drugą pocięłam według linii, to były nasze karteczki z obrazkami, a z odcinków zrobiłam karteczki ze strzałkami. Plik jest dostępny tutaj.

Zabawa z elementami programowania – Jak się bawimy.

Bawić się można na kilka sposobów:

  1. Przed dzieckiem ustawiam planszę. Pytam od którego punktu chce zacząć i od niego układam sekwencję strzałek, które prowadzą na naszego punktu B. Zadaniem dziecka jest podążając za strzałkami odnaleźć punkt B.
  2. Drugi sposób to ustne mówienie dziecku jak ma się poruszać, bez strzałek. Na przykład: raz do góry, raz w lewo, raz w lewo, dwa razy w dół i raz w prawo. To jest bardziej wymagające zadanie, ponieważ wymaga od dziecka większego skupienia i połączenia sobie usłyszanego kierunku z ruchem na planszy.
  3. Dziecko przygotowuje zadanie dla rodzica. U nas to zawsze jest super sposób na urozmaicenie. Jest to dla dziecka bardzo wartościowe, ponieważ czuje się ono wtedy na równi z rodzicem, czuje sprawczość i ma okazje podziałać jakby po innej stronie.

Przygotowując kod, czyli budując ścieżkę ze strzałek, programujemy, jesteśmy programistami 😉
Podążając za strzałkami wykonujemy pracę komputera, czyli jesteśmy komputerem 😉
To tak w skrócie dlaczego zabawy tego typu to Zabawa z elementami programowania.

Wykonanie zabaw/gier jest fajne też pod tym względem, że dziecko może brać aktywny udział w całym procesie tworzenia. W tym akurat przypadku dziecko może zupełnie samo zrobić każdy krok: porozcinać małe karteczki, narysować strzałki, przygotować plansze. Czy to nie jest cudowne i rozwijające? 🙂

Na dziś to tyle. Na koniec podrzucę Wam jeszcze kilka źródeł z przydatnymi plikami do pobrania. Akurat z tym nie ma najmniejszego problemu i można wygląd kart dostosować do aktualnych zainteresowań dziecka.

Bingo Sylwestrowe https://www.thebestideasforkids.com/new-years-bingo/

Bingo Jesień https://www.thebestideasforkids.com/fall-bingo/

Urodzinowe bingo https://crazylittleprojects.com/birthday-bingo-cards/

Zwierzątkowe https://littlebinsforlittlehands.com/bingo-for-kids/?epik=dj0yJnU9V0VhTTNJeUd3dkstelIwd3JWWk03RDNIMm9VUE1WTTkmcD0wJm49N0JJdjFUYVZOYm53QWo3LUl0ajJXUSZ0PUFBQUFBR09NcGZ3https://littlebinsforlittlehands.com/bingo-for-kids/?epik=dj0yJnU9V0VhTTNJeUd3dkstelIwd3JWWk03RDNIMm9VUE1WTTkmcD0wJm49N0JJdjFUYVZOYm53QWo3LUl0ajJXUSZ0PUFBQUFBR09NcGZ3

Pinterest z mnóstwem inspiracji https://pl.pinterest.com/search/pins/?q=bingo%20game%20free&rs=typed

Do następnego wpisu 🙂

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *