Jeśli też macie w domu małego fana jeży, podobnie jak ja, to ten wpis może wam się przydać. Zwłaszcza, że już 10 listopada będziemy obchodzić dzień tych kolczastych kuleczek 😉 Z tej okazji dziś w jednym wpisie mieszczę inspirację i pomysły na zabawę z dziećmi na Dzień Jeża. Lecimy 🙂
Ekokalendarz.pl inspiruje i uczy
Czy znacie Ekokalendarz.pl ? Jest to świetne źródło pomysłów na przeróżne tematy, wypełnione wartościowymi treściami. Do dnia jeży dostępny jest cały pakiet aktywności. Znajdziecie tam również wiele informacji o tym dlaczego warto jest troszczyć się o te zwierzątka, jaką rolę odgrywają w życiu natury, jak im pomóc przeżyć w momencie kiedy potrzebują pomocy, ale również o zagrożeniach jakie czyhają na te piękne zwierzęta i o tym jak każdy z nas może zmniejszyć ich ilość. Bo tak naprawdę nie trzeba wiele, wystarczy, że będąc w lesie podniesiemy kilka śmieci lub czy zostawimy w ogródku liście oraz skoszoną trawę. To takie proste, trzeba tylko o tym pamiętać.
Książeczki o jeżach do pobrania
Na podstawie znalezionych informacji stworzyłam różne książeczki do czytania globalnego dotyczących życia jeży. Oczywiście pliki przydadzą się w każdej domowej biblioteczce, nie zależnie czy stosujecie metodę Domana czy nie, więc zachęcam do pobierania i drukowania 🙂
Wiersz Hanny Zdzitowieckiej
Książka z faktami o jeżach
To ja, Jeżyk
Książka To ja, Jeżyk – kompendium wiedzy o jeżach. Ile mają na sobie kolców, co robią w nocy, jak ukrywają się przed niebezpieczeństwem, co zjadają i gdzie lubią mieszkać. Najbardziej istotne informację są pogrubione, więc myślę, że śmiało można je potraktować jako programy inteligencji.
Swoją drogą zawsze się dziwię kiedy trafia mi do rąk książka „dla dzieci” gdzie czcionka i jej rozmiar jest ciężki do odczytania nawet dla dorosłego, który już ma lata doświadczenia z czytaniem.
Inspiracje na dzień jeży
Do słuchania albo oglądania
- https://www.youtube.com/watch?v=4XPgOLV-5ls – zabawa muzyczna Jeże
- https://www.youtube.com/watch?v=hoeHqD4nMh0 – wierszyk jak narysować jeża
- https://www.youtube.com/watch?v=906TH7b6joI – bardzo ciekawy filmik przyrodniczy o życiu jeży w naturze. My będziemy oglądać 🙂
Na stronie Lasy Państwowe jest bardzo fajna infografika zawierająca fakty o jeżach, którą można pobrać i wydrukować.
Prace plastyczne
Jeśli Wasze dzieci lubią zabawy plastyczne to pewnie spodoba im się pomysł na zrobienie jeża z gruszki i wykałaczek albo z szyszki i plasteliny (szyszka to ciałko, czyli kolce, a głowa z plasteliny). Jeśli dłuższy projekt wchodzi w grę, to polecam zacząć od zrobienia z dzieckiem własnej ciastoliny, (przepis był niedawno na blogu) a następnie przy pomocy nasion słonecznika, dyni czy krótkich patyczków stworzyć rodzinkę jeży.
Drugi szybki pomysł na pracę plastyczną jest zrobienie jeża z liści i papieru. Wystarczy nazbierać trochę kolorowych liści (my użyliśmy listki czereśni), z kartonu wyciąć kształt jeża, posmarować klejem (u nas magic) i przykleić liście. Żeby listki zostały wyprostowane, polecam kiedy klei już trochę wyschnie, delikatnie przykryć pracę.
To wszystko na dzisiaj. Długie listopadowe wieczory to dobra okazja na wspólne spędzanie czasu i zabawę rączkami 🙂 A tematyczne zabawy, to też fajna opcja żeby dowiedzieć się coś nowego. Miłego Dnia Jeży i udanej zimy dla tych małych kolczastych kulek.