Dlaczego moje dziecko nie patrzy na karty?

Cze艣膰 馃檪 Dzi艣 mam dla Ciebie kilka s艂贸w o tym co zniech臋ca wiele rodzic贸w do prezentowania kart swoim dzieciom. A mianowicie – o braku patrzenia na karty i zainteresowania dziecka. Powiem szczerze, 偶e takie sytuacje mog膮 zdarzy膰 si臋 na ka偶dym etapie nauki i z ka偶dym dzieckiem. Dlaczego? Bo dzieci rosn膮, zmieniaj膮 si臋 ich upodobania, zmienia si臋 szybko艣膰 przyswajania wiedzy a rodzic mo偶e nawet tego nie by膰 艣wiadomym. Z drugiej strony mama mo偶e mie膰 sw贸j plan, ilo艣膰 kart i powt贸rze艅 a maluszek z pewno艣ci膮 prawie zawsze ma plany ca艂kiem inne 馃檪 Jak sobie z tym poradzi膰? Postaram si臋 przedstawi膰 kilka sposob贸w na pokonanie kryzysu w nauce i sprawianie, 偶e nauka b臋dzie przyjemn膮 zabaw膮, co jest kluczowe w nauce. 

1. Nie chce patrze膰 bo zbyt wolno. 

W艂a艣ciwie na pocz膮tku chyba ka偶dy rodzic prezentuje karty zbyt wolno, chyba, 偶e 膰wiczy艂 馃槈 St膮d nuda, kt贸ra zniech臋ca dziecko do koncentrowania si臋 na kartach. Dlatego, je艣li my艣lisz, 偶e wasze prezentacje odbywaj膮 si臋 zbyt wolno, po膰wicz. We藕 zupe艂nie nowy zestaw kart i prezentuj najszybciej jak potrafisz. 

2. Nie chce patrze膰 bo ile偶 mo偶na patrze膰 na to samo, czyli za du偶o powt贸rek.

Dzieci ucz膮 si臋 zaskakuj膮co szybko i o tym warto pami臋ta膰. Je艣li Twoje dziecko ch臋tnie patrzy艂o na karty a tu nagle co艣 si臋 zmieni艂o – rozprasza si臋, nie patrzy, ignoruje prezentacje, to CHCE CI CO艢 POWIEDZIE膯. W takiej sytuacji si臋gnij po nowy zestaw s艂贸w i sprawd藕 jak dziecko reaguje. Poka偶 ten zestaw o 1 raz mniej ni偶 poprzedni, a najlepiej nawet 2. Nie b贸j si臋, zaryzykuj. Je艣li obawiasz si臋, 偶e niekt贸rych s艂贸w dziecko mog艂o jeszcze nie za艂apa膰, to spokojnie, b臋dziesz mog艂a/m贸g艂 wykorzysta膰 je w wyra偶eniach dwuwyrazowych i prostych zdaniach – a nawet z pewno艣ci膮 wykorzystasz. Pami臋taj, 偶e im wi臋cej przyk艂ad贸w tym 艂atwiej i szybciej dziecko rozkoduje czytanie. Mnie ta my艣l mega uspokaja艂a, wiedzia艂am, 偶e lepiej nie straci膰 zainteresowania dziecka ni偶 zniech臋ci膰 c贸rk臋 pr贸buj膮c za wszelk膮 cen臋 wykona膰 sw贸j plan. W sumie to nigdy planu nie mia艂am ;). Pokazywa艂am wszystko co mia艂am. Kiedy pojawia艂o si臋 co艣 nowego to nie mog艂am si臋 powstrzyma膰 偶eby nie pokaza膰 tego dziecku. 

3. Nie ma czasu na karty, potem do tego wr贸ci 馃檪 

Czasem wydaje si臋, 偶e dziecko bez powodu ucieka na widok kart. To mo偶e oznacza膰, 偶e ma ono faz臋 na co艣 innego. Wtedy warto poobserwowa膰 na czym dziecko si臋 najbardziej skupia, co je interesuje i je艣li to konieczne zrobi膰 kilka dni przerwy, po czym kontynuowa膰 prezentacje kart. My mia艂y艣my kilkana艣cie takich sytuacji, czasem przerwa by艂a miesi臋czna, wtedy nie prezentowa艂am s艂贸w ani na komputerze ani na kartach. Stara艂am si臋 jedynie 偶eby moje dziecko mia艂o kontakt z dobrze widocznym tekstem. Podpisywa艂am r贸偶ne elementy podczas zabawy; wpisywa艂am na telefonie w aplikacji Board i powi臋ksza艂am 偶eby pokaza膰 c贸reczce jakie艣 nowe s艂owo, kt贸re j膮 interesuje; pisa艂am na tablicy sucho艣cieralnej lub magnetycznej i szybko prezentowa艂am.
Najwa偶niejsze to dobre nastawienie i ch臋膰, a wtedy nawet cz臋ste kryzysy nie b臋d膮 zniech臋ca膰 do prezentowania kart.

4. I to wszystko / oj to za du偶o

Niekt贸re dzieci potrzebuj膮 mniej kart  a niekt贸re wi臋cej. Jednemu wystarcz膮 3 s艂owa w sesji a inne b臋dzie chcia艂o nawet 20. Rol膮 rodzica jest wyczu膰 t臋 optymaln膮 ilo艣膰, aby potrafi膰 zako艅czy膰 zanim dziecko b臋dzie chcia艂o zako艅czy膰. Je艣li dziecko patrzy na pierwsze 4 s艂owa a na 5-tym odwraca wzrok, to w艂a艣nie pokazuje ci, 偶e potrzebuje 4 s艂owa. Je艣li jednak po 5-ciu kartach denerwuje si臋 i nie jest zadowolone, to spr贸buj pokaza膰 kolejnych kilka s艂贸w i obserwuj reakcje. Magia tkwi w dziecku 馃檪

5. Prze偶ywam silne emocje, nie mam ochoty na karty.

Tak jak pisa艂 Doman, kiedy rodzina prze偶ywa jaki艣 szczeg贸lny okres, wydarzenia, prze偶ycia, lepiej odpu艣ci膰 domanowanie a偶 do czasu kiedy wszystko wr贸ci do normy. To sprawi, 偶e zabawa pozostanie zabaw膮 i b臋dzie przyjemna dla dziecka. Nie warto zmusza膰 si臋 do prezentowania je艣li masz z艂y dzie艅. Dziecko to wyczuje i nie b臋dzie koncentrowa膰 si臋 na kartach a tobie b臋dzie ci臋偶ko powstrzymywa膰 swoje negatywne emocje. To nie wyjdzie na dobre ani waszym relacjom, ani zabawie w domanowanie, ani tobie czy twojemu dziecku. Odpu艣膰 i wr贸膰 kiedy oboje jeste艣cie zadowoleni z 偶ycia 馃檪

To z pewno艣ci膮 nie s膮 wszystkie przyczyny z powodu, kt贸rych dzieci nie patrz膮 na karty, ale s膮 chyba najwa偶niejsze i takie kt贸re cz臋sto s膮 powodem do rezygnacji z domanowania. Pisz臋 o tym dlatego, 偶e do艣wiadczy艂am je wszystkie od nudy po ci臋偶ki okres, kiedy to w ci膮gu 3 miesi臋cy nie przerobi艂am  z c贸reczk膮 nic, i wiem jakie to jest trudne , zw艂aszcza kiedy dopiero zaczynamy.

Je艣li wasza historia z czytaniem czy matematyk膮 dopiero si臋 zaczyna, pami臋taj, 偶e ka偶de dziecko jest inne,  pod膮偶aj za swoim dzieckiem, bo ono ci powie czego w tym momencie potrzebuje. Je艣li prze偶ywacie sw贸j pierwszy kryzys i to zniech臋ca ci臋 do dalszych pr贸b, zr贸b przerw臋, daj sobie i dziecku czas, przygotuj nowy zestaw kart i obserwuj jak zachowuje si臋 twoje dziecko podczas pierwszej prezentacji. Jest ogromna szansa, 偶e si臋 u艣miechnie i b臋dzie z zaciekawieniem patrze膰 na karty 馃檪 

Ten wpis powsta艂 z my艣l膮 o rodzicach, kt贸rzy szukaj膮 przyczyny kryzys贸w w prezentowaniu kart i nie chc膮 zrezygnowa膰 z zabawy ze swoim dzieckiem. Uwierzcie mi, warto jest pr贸bowa膰, wymy艣la膰 swoje sposoby na prezentowanie, kombinowa膰, to sprawia, 偶e takimi ma艂ymi kroczkami tworzycie sw贸j w艂asny spos贸b na domanowanie, szyty na miar臋. Taki, kt贸ry zapewni tobie i twojemu dziecku du偶o pozytywnych emocji, cudowne relacje i zaskakuj膮ce wyniki. Ka偶dy kryzys i z艂y humor da si臋 przetrwa膰, wystarczy jedynie poczeka膰 馃檪

Trzymam kciuki, 偶eby Wam si臋 uda艂o 馃檪 Dzieci s膮 niesamowite, umiej膮 komunikowa膰 si臋 bez s艂贸w i oczekuj膮 zrozumienia ze strony rodzic贸w, wi臋c nam pozostaje tylko obserwowa膰 i ufa膰 swoim dzieciom, one wiedz膮 czego potrzebuj膮.

Wytrwa艂o艣ci i zadowolenia z domanowania. Pozdrawiam Was wszystkich bardzo ciep艂o 馃檪

Je艣li ten artyku艂 jest pierwszym przeczytanym przez Ciebie na moim blogu to polecam zagl膮dn膮膰 jeszcze tutaj i tutaj 偶eby dowiedzie膰 si臋 wi臋cej o nas i o tym co robimy z moj膮 c贸reczk膮. Je艣li masz pytania to zach臋cam do zostawiania ich w komentarzu pod postem lub zapraszam na nasz Facebook .

Related Posts

Dodaj komentarz

Tw贸j adres email nie zostanie opublikowany. Pola, kt贸rych wype艂nienie jest wymagane, s膮 oznaczone symbolem *